Prostor pro duši

Již 16. ročník Přehlídky tvořivosti a schopností dětí s postižením Prostor pro duši se 31. května a 1. června 2017 uskutečnil v tachovském Kině Mže.


Letošní ročník navázal na tradici akce, která vznikla v roce 2002 z myšlenky PhDr. Zlaty Sedláčkové – pozvání k účasti a aktivnímu vystoupení na nesoutěžní přehlídce přijal rekordní počet 18 zařízení z Plzeňského, Ústeckého a Jihočeského kraje.

Na parketu se postupně vystřídalo 340 účinkujících z těchto zařízení: Domov pro osoby se zdravotním postižením Milíře, Denní stacionář Jitřenka, Dětský domov Čtyřlístek Planá u Mariánských Lázní, Dětský domov Tachov, DOZP Nováček, Základní škola speciální Plzeň, Domov pro osoby se zdravotním postižením Bystřice nad Úhlavou, Domov Petra Mačkov, Domov sociálních služeb Háj a Nová Ves, Základní a mateřská škola Tachov, Petra Jilemnického, Základní škola Kostelní Tachov, Základní škola Zárečná Tachov, Základní škola Hornická Tachov, Základní škola Lesná, Občanské sdružení Ty a Já Plzeň, Mateřská škola Tyršova Tachov, Společnost pro podporu lidí s mentálním postižením ČR, Dětský domov Kašperské Hory.

Výkon všech účinkujících byl naprosto úchvatný, každé z 35 vystoupení v sobě skrývalo spoustu vynikajících nápadů, které byly rozvinuty a dotaženy k úspěšnému závěru velkým množstvím práce.  Sálem tachovského kina Mže zazněly nejen folklórní písně v podání souboru Kaštánek z Dětského domova Tachov a souboru Mačkovské kočky, ale také moderní písně skupiny Kryštof, které zazpíval sbor Seven Základní školy Zárečná Tachov. Ti si společně s pořádajícím Domovem Milíře připravili okouzlující vystoupení nazvané symbolicky Společně, v němž se spojili žáci školy s klienty Domova Milíře, hudba s pohybem a také pruhy látek, které vytvořily velmi zajímavé obrazce.

Nezapomenutelná byla pohybová vystoupení dětí z mateřské školy, muzikál Kočky v podání Základní školy speciální nebo velmi vtipné vystoupení Veselá škola, které všechny pobavilo a zároveň naučilo několik prvků znakové řeči. K vidění byly také neobvyklé žánry One man show nebo vystoupení sportovního aerobiku. Téměř pět set diváků odcházelo v závěru naplněno krásnými uměleckými zážitky a atmosférou radosti a přátelství. 

 

Foto z akce: